Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoders Jacobson's NB6

Testi, Tehnika, Dekoders

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoders Jacobson's NB6Digitālā televīzija. Karsts temats. Tagad, kad tauta jau daudzmaz samierinājusies ar to, ka turpmāk zilā ekrāna labumu baudīšanai būs nepieciešams atbilstoši aprīkots tālrādis, sākas individuāla un kolektīva tirgus izpēte. Vai tiešām Lattelecom piedāvātais dekoders ir vienīgais un lētākais? Ārzemju internetveikalu un e-bay pazinēji entuziasma pilni metas cīņā, taču plašā izvēlē internetā atrodamas vien nezināmas izcelsmes ierīces, kuru kvalitāte un derīgums mūsu vietējai televīzijai ir vismaz apšaubāms. Ko nu? Par laimi, sarosījušies ir vietējie tirgotāji, kuri atraduši savus kanālus un iespējas piedāvāt tautai alternatīvas Lattelecom standarta piedāvājumam. Pozitīvi – tomēr savējie, pie kuriem vari dekoderi pirms iegādes aptaustīt, arī pārdevējam acīs ieskatīties un likt manīt, kas būs, ja iegādātā ierīce nedarīs to, kas tai jādara.

Dekodera meklējumos sērfojot pa vietējām tīmekļa ārēm, uzdūros adresei dekoders.lv. Te piedāvājumā pat vairāki dekoderu modeļi. Izvēlējāmies modeli Jacobson's NB6, ko varētu uzskatīt par tādu kā vidusceļu – pieklājīga cena un daudz iespēju.

Tātad – Jacobson's NB6 izceļamākās īpašības:

- spēja attēlot HD (High Definition) kvalitātes pārraidi;
- iespēja pieslēgt viedkarti maksas kanālu skatīšanai;
- iespēja ierakstīt pārraidi ārējā datu nesējā, izmantojot USB pieslēgvietu;
- ārējais infrasarkano staru (tālvadības pults signāla) uztvērējs, kas ļauj paslēpt dekoderu, redzamā vietā atstājot tikai uztvērēju.


Necils kā sabraukts ezītis

Jacobson's izcelsme esot Zviedrija, par ko liecina arī teksts uzlīmē uz kastes – izstrādāts Zviedrijā, ražots Eiropas Savienībā. Kautrīgi, un vismaz ārēji ir par ko: dekoders izskatās necili. NB6 korpuss veidots no cietas, tumšzilas plastmasas, turklāt ierīce ir ļoti viegla – pierasts, ka “labas mantas” ir arī jūtami smagas. Cerams, ka svaram šajā gadījumā nebūs sakara ar dekodera kvalitāti.NB6 dizaina ziņā noteikti nekonkurēs ar citām izklaides ierīcēm, savā ziņā tas ir pat labi. Pārsteidza, ka dekoders izmēros ir ļoti kompakts, neko daudz lielāks par iegarenu grāmatu – tas nozīmē, ka ierīci nebūs grūti iestumt kādā tumšākā kaktiņā. Dekodera komplektā pat iekļauts ārējais infrasarkano staru uztvērējs, kas paredzēts tieši tādam mērķim – nobāzt dekoderu neredzamā vietā, bet ārā atstāt tikai pults signāla “actiņu”. Par šo iespēju es būtu ļoti priecīgs, ja vien šī uztvērēja vadiņš nebūtu vien kādus 30cm garš. Ne šis, ne tas.

Caurumiņi un podziņas

Ja lūkojam pēc dekodera pieslēgvietām, tad ierīces korpusa priekšpusē atrodam tikai vietu viedkartei – tā arī jābūt. Aizmugurē gan ir kas vairāk – SCART pieslēgvieta, pat HDMI ligzda un optiskā izeja skaņas signālam, kā arī antenas kabeļa ieeja un izeja un kontaktligzda ārējam tālvadības pults signāla uztvērējam. Arī USB pieslēgvieta ir dekodera aizmugurē, kas liecina – tur potenciāli pieslēgto ārējo cieto disku vai zibatmiņu nav paredzēts bieži likt klāt un ņemt nost; mazliet vēlāk uzzināsiet, kāpēc. Lai arī pieslēgvietu nav daudz, pietrūkst to marķējuma, tas ir, attiecīgā cauruma funkciju apzīmējoša teksta. Toties interesi raisa uzlīme ar svītru kodiem dekodera apakšā, jo tur ar zilu pildspalvu uzrakstīta dekodera programmatūras versija - “v1.17”. Tas rada iespaidu, ka ierīces tiek ražotas kādā pagrabiņā tuvējā mikrorajonā, kas gan manā skatījumā nebūtu tas, no kā būtu jākautrējas.Dekodera tālvadības pults – cita lieta. To nenesas prāts paslēpt aiz skapja, pogu ir daudz, uzraksti ir labi salasāmi un dažas ir pat krāsainas. Augšējā labējā pults stūrī atsevišķi izdalītas televizora vadībai paredzētās pogas – pozitīva lieta, taču vismaz sākumā jūk televizora un dekodera izslēgšanas pogas, kuras apzīmētas vienādi un abas atrodas gandrīz blakus. Ar televizora vadību no dekodera pults problēmu nav – dekodera pulti samērā vienkāršā veidā var “apmācīt” ar televizora pults palīdzību.

Pieslēgt un ieslēgt – vienkārši

Dekodera pieslēgšana, kā jau to sola arī Lattelecom saviem produktiem, izrādās vienkārša. Ja protat pieslēgt DVD atskaņotāju, tad arī šis dekoders neradīs problēmas. Problēmas radīs nepietiekams televizora pieslēgvietu skaits – piemēram, testam izmantotā padzīvojušā Philips televizora aizmugurē ir tikai viena SCART pieslēgvieta, kuru jau bija aizņēmis DVD atskaņotājs. Atskaņotāju tad arī uz testa laiku atvienojam no TV kastes, pārdomām atstājot vajadzību pēc kaut kādas videosignāla avotu apvienotājas kastītes.

Jacobson's NB6 ieslēgšana liek aizmirst ierīces necilo ārieni, jo darbojas tā vareni. Pēc saskarnes valodas izvēles (izvēlējos latviešu!) pāris minūšu laikā tiek noskenēts ēters un – re! - mums ir vesels lērums ciparu televīzijas kanālu, tajā skaitā HD testa kanāls, pa kuru rāda bitītes. Glauni. Tas viss – 50 km no Rīgas un ar antenu, kura pēc oficiālajiem parametriem neatbilst Lattelecom specifikācijai. Bilde ekrānā ir tiešām skaista – atšķirība no analogās pārraides, lai arī ne kardināla, ir pamanāma. Tāpat uzreiz iepriecina digitālās televīzijas ekstra – TV programma turpat televizorā: pārslēdzot kanālu, uz brītiņu parādās lodziņš ar šobrīd skatāmās un nākamās pārraides laiku un nosaukumu, bet pilna TV programma pieejama ar atsevišķas pogas palīdzību.

Gudrākas lietas - lasītpratējiem

Kādu laiciņu padarbojoties ar NB6, kļūst skaidrs, ka bez lietotāja instrukcijas neiztikt. Pamata lietas ir labi saprotamas, tomēr specifiskākas – kā, piemēram, tikšana pie ieraksta funkcijas izmantošanas – prasa zināšanas. Instrukciju palasīt ir vērtīgi: tur, piemēram, uzsvērts, ka pie USB pieslēgvietas nedrīkst slēgt ārējo cieto disku bez atsevišķas barošanas, jo ar tādu dekoders tiks “samaitāts”. Ieraksta funkcija arī bija viena no lietām, kas mani interesēja visvairāk, tāpēc ar to iepazinos rūpīgāk.Izrādās, ka varat aizmirst par ilūziju naktī ierakstīt USB zibatmiņā olimpisko hokeja spēli, lai no rīta paķertu flešiņu līdzi uz darbu un kopā ar kolēģiem pusdienlaikā datora ekrānā noskatītos interesantākos mirkļus. NB6 nesaprot Windows un OS X operētājsistēmām tradicionālos failu sistēmu veidus: tas vēlēsies formatēt atmiņu vai cieto disku savā, specifiskā formātā, kurš nav nolasāms datorā, ja tas nav aprīkots ar specifisku programmatūru. Attiecīgi jāsecina, ka, ja vēlēsieties regulāri izmantot ierakstīšanas iespēju, vajadzēs iegādāties pie USB pieslēdzamu atmiņas ierīci īpaši televīzijas vajadzībām.

Būtībā svarīgākais ir tas, ka ieraksts vispār ir iespējams! Un ierakstīt var ne tikai tūlīt un tagad, bet arī jebkurā uzdotā laikā. Vēl labāk: var skatīties vienu kanālu, bet ierakstīt citu – lūk, kas izglābs saticību ģimenē, kad vienlaikus ar dejošanas šovu notiks hokeja spēle! Ka tikai USB atmiņā pietiktu vietas: ieraksts prasa apmēram 1,4 gigabaitus vienai stundai standarta izšķirtspējas TV ieraksta. Vēl tikai gribētos, lai ierakstu varētu sākt skatīties, pirms tas ir beidzies, tomēr šādas funkcijas nav. Toties ierakstīto materiālu pēc tam var ne tikai skatīties, bet arī tīt uz priekšu un atpakaļ vai arī nopauzēt, lai uzvārītu tēju tad, kad gribas, nevis tad, kad ir reklāmas pauze.Prieku par dekodera plašajām iespējām nedaudz traucē dažādi sīkumi un dīvainības, par kuriem varēja būt labāk padomāts: piemēram, latviskais tulkojums dažviet ir neprecīzs un drīzāk kavē nekā palīdz saprast, “kas tagad jāspiež”. Arī ierakstītais saturs tiek sakārtots glītā sarakstā, kur visi faili saucas “no name” bez acīmredzamas iespējas tos pārsaukt.

Spriedums

Jacobson's NB6 ir laba, plaši konfigurējama un samērā ērti lietojama ierīce digitālās virszemes televīzijas baudīšanai. NB6 liels pluss ir iespēja uzdotā laikā ierakstīt TV pārraides USB atmiņā - tas ļauj samierināties ar dekodera vidēji augsto cenu (57,50Ls šī apskata tapšanas brīdī; jāņem vērā, ka maksas kanālu skatīšanai būs papildus jāiegādājas 6Ls vērta viedkarte). Patīkami arī, ka NB6 spēj uztvert arī augstas izšķirtspējas HD televīzijas signālu un tam ir iespēja pieslēgt ārējo tālvadības pults signāla uztvērēju. [Red. piebilde: arī Lattelecom drīzumā sāks piedāvāt HD uztverošus dekoderus]

Pie mazāk labajām lietām jāmin ierīces necilais dizains, kā arī dažādi ērtu lietošanu traucējoši sīkumi.

Jacobson's NB6 šībrīža cena 57.50Ls.

+ iespēja pieslēgt viedkarti
+ iespēja veikt ierakstu ārējā atmiņas ierīcē caur USB pieslēgvietu
+ komplektā iekļauts ārējais tālvadības pults signāla uztvērējs
+ iespēja skatīties HD televīziju
+ lietotāja saskarne latviešu valodā

- necila izskata un kvalitātes korpuss
- ārējai atmiņas ierīcei jābūt formatētai specifiskā, datoriem neatpazīstamā formātā
- lietošana nav maksimāli ērta, traucē daži dīvaini sīkumi
- ārējā pults signāla uztvērēja vads pārāk īss

Paldies dekoders.lv


  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies