Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770

Testi, Tehnika, Video
Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770

iRobot "grīdas uzkopšanas roboti" putekļus sūc un slauka jau desmit gadus, no kuriem vismaz piecus, tie ir pieejami arī mūsu pusē. Manas grīdas jau pāris gadus slauka Roomba 560, kura niķus un stiķus es zinu no galvas, tāpēc jauno modeli sagaidīju atplestām rokām.

Roomba 770 ir pilnīgi jauns modelis, kas ticis ne tikai pie tehniskiem, bet arī vizuāliem uzlabojumiem. Robota korpuss ir apjozts ar spīdīgu plastmasu, ieguvis gumijotus "bamperus" un, diemžēl, nav izbēdzis no zilo lampiņu modes, kas tagad izgaismo vadības pogas. Pašas pogas arī pārkārtotas - vecajam modelim galvenās pogas ir izvietotas apļveidā, jaunajam tās saliktas vienā rindā. Man personīgi labāk patika vecais izkārtojums, jo tas piešķir robotam izteiktāku stilu. Bet nu izskats ir gaumes lieta.

No eksterjera elementiem mainījies ir arī robota rokturis - tagad tas ir satverams no augšas nevis apakšas, kā tas bija iepriekšējiem modeļiem. Teorētiski, tā ir ērtāk pacelt robotu no grīdas, taču tiem, kas pieraduši pie vecā modeļa, regulāri gadīsies "iegrābties" nepareizi.

Tehniski Roomba 770 ir tikusi pie vairākiem jauninājumiem, kas uzlabo tā darbību. Klāt nākuši divi infrasarkanie sensori robota aizmugurē, kas ļauj tam drošāk braukt atmuguriski. Iepriekšējie modeļi atpakaļ praktiski nebrauca, jo bez sensoriem tas nav droši (atcerieties robotikas likumus?). Jauns ir arī birstu bloks, kas ne tikai labāk aizsargā mehānismu no netīrumu iekļūšanas tajā, bet aprīkots ar papildus optisko un akustisko netīrumu sensoru - Roomba 770 tagad spēj netīrumus ne tikai saklausīt, bet arī saredzēt, tāpēc ir uzlabojusies īpaši netīru vietu uzkopšana.


Pēdējais pamanāmais jaunums ir miskaste. Tā ir kļuvusi ietilpīgāka, vieglāk iztīrāma un ir aprīkota ar HEPA filtriem, kas aiztur pat vissīkākās putekļu daļiņas. Miskastei ir arī izmainīta noņemšanas poga, kas samazina nejaušas atvēršanas risku. Diemžēl šis jaunais risinājums ir krietni neērtāks un miskastes noņemšana no robota nav tik elegants process kā iepriekš.

Kas ir mainījies robota uzvedībā? Daudz kas. Tiesa, vērojot robotu izmaiņas uzvedībā pamanīt ir grūti. Vienīgais gadījums, ka vecā un jaunā robota uzvedība atšķiras ir īpaši netīra laukuma uzkopšana. Ja vecais robots sajutis netīrumus pārvietojās spirālveidīgi pa apli, tad jaunais brauc šurpu-turpu zvaigznes formā. Šis ir viens gadījums, kur noder jaunie atpakaļgaitas sensori.

Tāpat šie sensori palīdz robotam izkļūt no "šaurās bezizejas", tādējādi samazinot iesprūšanas risku. Ja 560. modelis reizēm iesprūst kādā stūrī aiz krēsla, jo "baidās" braukt atmuguriski, tad 770. droši spersies atpakaļ līdz izkļūs brīvībā. Testa periodā tā arī negadījās reize, kad jaunais robots būtu kur iesprūdis. Tiesa, bija reizes, kad tas nebija spējis atrast savu "māju" un bezpalīdzīgi sašļucis gaidīja palīgus kaut kur istabas vidū. Protams, arī citiem modeļiem mēdz gadīties tāpat.

Jaunais birstu bloks labāk pasargā mehānismu no matu (galvenokārt kaķa spalvu mūsu gadījumā) iekļūšanu mehānismā. Tomēr pilnībā pasargāts tas nav, tāpēc ja mājās ir pūkains dzīvnieks, vajadzēs tomēr regulāri tīrīt arī birstu galus. Ja dzīvnieka nav, tad var paļauties uz jauno pilnas miskastes sensoru un robotu tīrīt tikai tad, kad tas pats uzprasās.

Bet nu par pašu galveno - vai Roomba 770 grīdu uzkopj labāk par iepriekšējiem modeļiem? Īsā atbilde - jā. Garā atbilde - to ir visai grūti novērtēt neveicot nopietnus monitorētus testus. Nekādu dramatisku izmaiņu nav, kaut vai tāpēc, ka arī 500. sērijas robots uzkopj ļoti labi. Tomēr ir sajūta, ka 770. vienā reisā nosedz lielāku laukumu un ielien stūros kurus vecais modelis apmeklē retāk. Laika ziņā abi roboti strādā apmēram vienlīdz ilgi, protams, viss ir atkarīgs no uzkopjamās platības un telpas konfigurācijas. Viens citā vietā nolikts ķeblis var pamatīgi sarežģīt - vai gluži pretēji atvieglot - uzkopšanu. Paša robota tīrīšana ir nepieciešama retāk, turklāt tas pats paziņos kad miskaste ir pilna. Te gan uzreiz jāatgādina, ka ja mājās ir spalvainais mošķis (suns vai kaķis) robota birstes būs jātīra vismaz katru otro dienu.

Robota programmēšana (uzkopšanas laika iestatīšana) ir tikpat vienkārša kā agrāk, taču tās rindā saliktās pogas var samulsināt, īpaši tos, kas pieraduši pie iepriekšējā modeļa. Tagad visas pogas atrodas vienā rindā un ātri uzmetot acis nav viegli atšķirt Dock, Clock un Spot (un Schedule).

Spriedums? Roomba 770 ir ievērojami uzlabots robots, kas ar grīdas uzkopšanu tiek galā arvien labāk. Jaunais aprīkojums un uzvedības algoritms ļauj tam sasniegt labākus tīrības rādītājus vienā uzkopšanas reizē. Patiecoties jaunajam birstu blokam un miskastes indikatoram, robotam uzmanību var pievērst arvien retāk. Atliek vien tam ieplānot uzkopšanu darba laikā un katru dienu mājās sagaidīs tīras grīdas un stūrī klusējošs robots.

Ja jums jau ir kāds 500. sērijas robots, tad apgreidoties nav vajadzības. Lielu atšķirību būs grūti novērot, ja vien nedzīvojat īpaši nekoptā mājā. Taču ja robota vēl nav, tad Roobma 770 noteikti ir apskates vērts. Tiesa, ir viens bet - cena. Jaunā 700. sērijas Roomba ir krietni dārgāka par 500. sērijas modeļiem - apmēram 370 Ls pret 290. Robots viennozīmīgi ir labāks un efektīvāks, taču grūti atbildēt, vai šī starpība ir tik daudz latu vērta.

+ jauns, moderns dizains (skat. mīnusus)
+ papildus atpakaļgaitas sensori ļauj robotam justies drošāk
+ ietilpīgāka, vieglāk tīrāma miskaste ar HEPA filtriem (skat. mīnusus)
+ jauns, izturīgāks birstu bloks
+ uzlabots uzvedības algoritms efektīvākai uzkopšanai

- jaunais dizains var mulsināt (ačgārnais rokturis, sarindotās pogas)
- jauno miskasti ir grūtāk noņemt
- krietni augstāka cena

Paldies iRobot!

Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770


Tests: putekļsūcējs-robots iRobot Roomba 770Pāris video no profesionāliem robotu testētājiem: salīdzinājums, cik daudz no speciāli izbērtiem netīrumiem robots spēj savākt viena reizē:

iRobot Roomba 770 - 97%iRobot Roomba 531 - 90%Samsung Navibot - 57% (izmanto principiāli atšķirīgu uzvedības algoritmu)


  
 
 Iepriekšējais →
Komentēt šo rakstu    
    
Normunds    2012-03-19,14:21
- Robots iraid smuki, tikai ne visiem derēs. Uz testiem paņemtais robots pierādīja, ka mājā ar kaķu traukiem, bērna izmētātajām mantām un visām pārējām uz grīdas dzīvojošām mantām tas spēj uztaisīt labu nekārtību izstumdot visu, kas nav piesiets. Ja uz grīdas nav nekā tad robots ir ļoti labs.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
druin >Normunds    2012-03-20,08:53
- Kādus 5 gadus atpakaļ sarunāju, ka Roombu (Discovery sēriju) atved no USA. Bija labi. Vakarā iztīri kastīti un birsti, no rīta (reizi 2..3 dienās) ejot uz darbu palaid, atnāc mājās un visi putekļi saslaucīti un vakarā, kad saule spīd to sevišķi varēja novērtēt salīdzinot ar laiku, kad robots nebija. Pēc kādiem 3 gadiem robotam nobeidzās baterija. Parādījās mājās kaķi un rezultātā visu laiku kaut kādas pūkas, putekļi krājās neiedomājamā ātrumā.
Pirms kāda mēneša vai diviem iepirku 780to. Iespaidi - kaste salīdzinoši liela, sensori aizsargāti no putekļiem (iepriekšējam ik pa pāris mēnešiem skrūvēju vaļā un tīrīju), gudrāks un ar virtuālajām sienām labi saprotas (780tajam tās ieslēdzas caur radio) un tīra katru istabu atsevišķi. Vienīgi sūkšana šķiet ir vājāka, jo šim tas notiek caur bristēm, bet kopumā pateicoties birstēm tīra labāk.
Tiem kam kaķi vemj (un varbūt kādreiz kādu kluci noliek nepareizā vietā) varu ieteikt - palaid no rīta, kad vēl redzi, ka nekur nav pārsteiguma un varbūtība, ka kaķis pievems to 1..2h laikā ir maza (sevišķi ja viņš baidās no tā aparāta).
Nu jā - visādus vadu un citas lietas gan vajag aizvākt.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
kk    2012-03-19,14:40
- Ievērojami uzlabots, bet īsti nav ko nosaukt pie uzlabojumiem...

un būsim godīgi - jaunajā birstu blokā ir tieši tie paši mīnusi, lai garu matu īpašnieki šo spēlmantiņu droši varētu nepirkt.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
karuuzo    2012-03-19,14:53
- Kā viens paziņa teica, robots līdzinās bērnam, kas jāpieskata, tad viņš aizskars sapinas, tad vados pakaras. Pašam nav, grūti novērtēt.

m
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Janitors >karuuzo    2012-03-19,15:06
- Šoreiz speciāli izlaidu "lietošanas instrukciju", jo likās, ka tādas lietas jau ir zināmas. Protams, ka māja ir jāpielāgo robotam un ja pa grīdu mētāsies vadi, tad agri vai vēlu robots tajos sapīsies. Vietas, kur robotu laist nav ieteicams es bloķēju vai nu ar virtuālo sienu vai vienkārši noliekot priekšā ķebli.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
aigars    2012-03-19,14:57
- paldies, pārliecināji nepirkt šo jauno brīnumu. jāpagaida vēl nedaudz, varbūt samsungam/lg sanāks kas labs, pietam cena tur noteikti būs daudz demokrātiskāka.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Edgars    2012-03-19,15:50
- eu, bet nopietni... ja kaķis pievemj istabu, šis robots spēj nepārvērtēt savus spēkus?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
rbm    2012-03-19,18:11
- kā tieši tāda eksemplāra īpašnieks varu teikt ka strādā labi, un tas ka pirms palaišanas jāsavāc mazie lego kluči ir pat pluss, jo bērns zina tulīt strādās romčiks un ja negrib palikt bez lego, tad fiksi visi jāsavāc.
visumā esmu ar šo apmierināts, jo var gan katru dienu kaķa spalvas savākt gan to nedarīt pašam.
bet par cenu - iesaku pameklēt kolektīvās iepirkšanās pasākumus, jo tad no mūsu pašu piegādātājiem šo var dabūt ar 16,67% atlaidi. man piemēram ar visiem PVN, čekiem un garantiju tas izmaksāja 308Ls
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Hmmm >rbm    2012-03-19,18:27
- Te pat kaķim jāsmejas - un tas ir putekļu sūcējs!?
Nostaigā pakaļ ar kārtīgu putekļu sūcēju un redzēsi, cik tas vēl sasūks netīrumus, īpaši no paklājiem!!!
Tā ir tikai rotaļlieta...
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
Janitors >Hmmm    2012-03-19,18:36
- Tu acīmredzot neesi pildījis mājasdarbu. Robots NAV automatizēts putekļsūcējs. Šāda tipa robots NEKAD nesasniegs to jaudu, ko nodrošina parastie putekļsūcēji. Tači tas viņam arī nav vajadzīgs, jo robota galvenā vērtībā ir tā spēja strādāt katru dienu. Diez vai tu skrien pa māju ar lielo sūcekli katru dienu. Robots to dara, un attiecīgi tam vienā uzkopšanas reizē nav jāsavāc tik daudz mēslu kā lielajam sūceklim, kurš tiek izstiepts reizi divās nedēļās.

Tas nav parastā putekļsūcēja aizstājējs un nekad nevarēs iztīrīt biezos pūkainos paklājus, skapjaugšas un nosūkt aizkarus. Robots vienkārši ikdienā uztur tīru grīdu.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
Db engineer >Hmmm    2012-03-20,09:22
- Man bija tieši otrādi. No parastā sūcēja "iztīrītā" paklāja robots savāca trīs miskastes!
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Db engineer >rbm    2012-03-20,09:20
- Jā, es arī tieši šito modeli pērkot izmantoju kolektīvo iepirkšanos.
Varu piebilst iepriekšējiem skeptiskajiem komentētājiem, ka arī ar parasto putekļsūcēju sūcot pirms tam savācat mantas, paceļat ķebļus, lai vieglāk un vadu stūrītī taču arī neārdaties ar birsti kā skudrulācis pa skudru pūzni. Un garie mati parastajā arī ķeras tik pat labi kā robotā. Jā, piekrītu, ka tas kaitina, bet pats citus mehānisko daļu uzlabošanas risinājumus nevaru ieteikt. Bet joprojām robota lielākais pluss - viņš strādā tad, kad jūs graužat čipšus pie televizora.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
ddd    2012-03-19,19:42
- vai PET sērijas ibot's netiek galā ar kaķ-suņ-siev spalvām labāk? PET sērija ir special priekš tā domāta, citiem nedrīkst spalvas rādīt masveidā tak nimaz, lai šiem nav trauma, bērnības
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
rbm >ddd    2012-03-19,20:53
- Pet sērija ir sold out. Tagd piedāvā ņemt vainu .770 pliku 500to un dapirkt konteinerus...
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Db engineer >ddd    2012-03-20,09:25
- Šitam ir tie paši plusi, kas PETam
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Klusais    2012-03-19,21:43
- Ja godīgi tad apskatot cenu - tam verķim būtu ne tikai grīdas jāuzkopj bet uz pohām saimniekam aliņš no tuvējā rimčika jāatnes, un pašam jāprot paskatīties uz kuru marku tobrīd ir atlaide. Nekad neesmu ar tādiem saskāries, bet vai es pareizi sapratu - ja man mājās ir paklāji (tādi ar gariem pavedieniem kā gobelēnam), divi garspalvaini kaķi un šinšila - tad tie pa grīdu tekalējošie 370Ls man tikai nervus bojās?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
ddd >Klusais    2012-03-19,22:11
- ja tev tiešām tas viss ir mājās, tad tu vari ar kalponi paķert klāt vēl komplektā un i nejutīs tavs maks to, bet būs 10x tīrāks noteikti nekā pē c šitās rotaļlietas
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
Klusais >ddd    2012-03-19,22:27
- Nu, katrā veikalā pa 3-4 ls/m3 nopērkams kavrolīns un pāris bezšķirnes kaķi jau nav rādītājs tam ka varu atļauties kalponi. Tak ja tā robota cenu izdala uz gadu, nešaubos ka par to var nolīgt kādu, kas reizi nedēļā uzkops dzīvokli no skapjaukšām līdz pagultēm. Bet vēl labāk es to izdarīšu pats. kā līdz šim. Katrā ziņā sajūta ka es tā ietaupu 370Ls par visai ierobežotu savās iespējās ierīci - ir labs stimuls
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
             
Janitors >Klusais    2012-03-19,22:55
- Ar īsspalvaino paklāju Roomba tiek galā. Ar pūkainajiem diemžēl nē. Ar kaķiem var būt ļoti dažādi, atkarībā no spalvas. Ja ir gara mīksta spalva, tad tā ļoti tinas uz birstēm. Īsāka, stingrāka spalva tiek uzreiz ieslaucīta miskastē.

Kalpone noteikti ir forša, lieta, bet arī viņa visticamāk nestrādās katru dienu. Vismaz ne par vienreizēju 370Ls samaksu

Pirmoreiz kad testēju robotu, vēl veco zaļo, pirms pieciem gadiem, man arī likās, ka tā ir vairāk tāda rotaļlieta ko palaist pa māju izklaidējot viesus. Bet reāli tam verķim būtība ir strādāt katru dienu. Man ir kaķis, malkas krāsns, dubļains pagalms. Katru dienu savācās gruži, bet atnākot mājās no darba mani sagaida tīra grīda pa kuru varu šļūkt baltām zeķītēm Man tas patīk. Ne tā šļūkšana ar zeķītēm, bet tā tīrā grīda Reizi mēnesī iznesam izpurināt spalvaino paklāju un reizi divos aizņemamies parasto putekļsūcēju ar ko iztīrīt šauros kaktus un spraugas aiz skapja. Ikdienā - diemžēl katru dienu- man robots prasa 3-4 minūtes iztīrīt miskasti un nokasīt kaķa spalvas no birstēm. Manuprāt adekvāta cena par vienmēr tīru grīdu.

Es te noteikti negribu pierunāt viņu pirkt, vienkārši gribu izstāstīt savu pieredzi. Nu, un censties mainīt priekšstatu, ka robots ir tikai bezjēdzīga rotaļlieta
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
                
Klusais >Janitors    2012-03-19,23:37
- Atceroties ka es reiz tiku pārlaimīgu seju sēdējis pie datora ar 386 procesoru un Win 3.11 vai biju stāvā sajūsmā par pirmajiem dumbfoniem kam bija krāsains ekrāniņš - es pagaidīšu, kad šis verķis izies vēl pāris attīstības stadijas. Vismaz pašreiz viņš man atgādina kādu Padomju laikā nopērkamu rotaļietu - lunahodu - kas atsitoties pret sienu mainīja kustības virzienu un tā varēja cilpot kamēr iesprūda vai iztērēja bateriju. Maksāja tāds tolaik ap 10 rubļu. Nedomāju 30 gadi zinātniski tehniskā progresa, pāris sensori un birstītes ir adekvāti rezultējušies 370Ls cenā. pieļauju domu ka pēc kāda laika daudz labāki verķi maksās ap 150Ls un modeļu izvēle būs daudz plašāka.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
                   
Janitors >Klusais    2012-03-19,23:45
- Nu rumbas sākas no 200 latiem. Šis ir top modelis.
Protams, ka tehnika attīstīsies, bet es droši varu teikt, ka jau šobrīd šie roboti pilda savu funkciju.

Izvēle teorētiski ir visai liela. Ir lētie ķīnieši ap 100 latiem, tad lielie zīmoli ar īpaši dārgiem modeļiem, kas paši tīra miskasti utt. Tas viss gan ir blēņas, jo galvenais ir uzkopšanas spēja. Tas algoritms pēc kā robots "randomā" brauc.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
vilnz    2012-03-20,10:13
- ir tikai viena lieta kas man neptiik saistiibaa ar roomba - mans slinkums. nepatiik katru raizi sakaartot telpas lai robotam vieglak straadaat, taapeec istabas jau defaultaa ir pielaagotas, lai tas nav jaadara, rezultaataa ir nedaudz cietis interjers
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv