Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Un atskanēja eksplozija. Godājot dabu. [Dambja spridzināšana]

Pasaule, Video

Un atskanēja eksplozija. Godājot dabu. [Dambja spridzināšana]Sprādziena troksnis atbalsojās aizas kraujajās sienās un rudenīgi dzeltenajos pamežos, taču eksplozijas dārdus tūliņ pārmāca varena ūdens bangu šalkšana, ūdens un dubļu šaltīm ar milzu spēku izlaužoties caur ievainoto aizsprostu. Cilvēks bija atdevis brīvību dabas mežonīgajam spēkam, kura pirmatnējā izrāvienā nebija dzirdamas gaviles, drīzāk gan tas bija draudīgs spēks, gatavs aizmēzt jebko un ikvienu, kas gadīsies ceļā.

Pirms 100 gadiem tas bija kolosāls sasniegums, iespaidīgs pierādījums inženieru prasmēm un celtnieku apņēmībai. Tas ir Kondita dambis uz Balto Lašu (White Salmon) upes ASV.

Gadsimtu atpakaļ šī gandrīz 40 metrus augstā aizsprosta būve bija kolosālu apmēru projekts. Jāņem vērā, ka toreiz mašīnas darbināja tvaiks un galvenais darbarīku dzinējspēks bija cilvēku rokas. Ģeoloģisko izpēti veica, rokot tuneļus, bet augsnes virskārtu aizvāca ar ūdens strūklu un vinču palīdzību. Celtniecībā piedalījās 900 cilvēku, lielākā daļa no viņiem bija imigranti no Grieķijas.

Protams, šī dambja celtniecība ietekmēja dzīvi upē un ap to. Citu rūpalu nācās izdomāt koku pludinātājiem, dzīvesveids bija jāmaina cilvēkiem, kuri pārtika no lašveidīgajām zivīm; bet elektrība bija nepieciešama paprīfrabrikai un par ekoloģiju tolaik neviens īpaši nesatraucās.

Šodien ir citādi. Ekoloģisku un arī citu apsvērumu dēļ amerikāņi izdomāja, ka dambis ir nojaucams, atbrīvojot upi un radot jaunas iespējas ūdenstūrismam un atdodot atpakaļ lašiem nārsta vietas.


Divus mēnešus spridzinātāji un ekskavatori dambja pamatnē urbināja tuneli sprāgstvielu izvietošanai (celtnes stāvoklis joprojām izrādījās nevainojams!), savukārt augšpus dambja tika veikta ūdenskrātuves dibena bagarēšana, baidoties, ka tur sakrājušies dubļi varētu aizsprostot aizsprosta pārrāvumu. Tika ņemts vērā arī apstāklis, ka laši vēlā rudenī dodas pa upi nārsta vietu meklējumos: zivis tika notvertas un pārvestas uz upes augšteci, kur tās veiksmīgi iznērsa ikrus. Kad no tiem izšķilsies mazie lasēni, tie uz jūru jau varēs doties taisnā ceļā caur vietu, kur iepriekš upes tecējumu apturēja dzelzsbetona siena.
Un lūk - 26.oktobra rītā viss bija gatavs lašupes atbrīvošanai no 100 gadus ilgušā gūsta. Kā tas notika - skatieties paši!


  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Pixel 4a

269.00 EUR
Pārdod
Huawei P30

245.00 EUR
Pārdod
Palm Phone

115.00 EUR
Pārdod
Nokia 7.1, 64GB, Android 10

125.00 EUR
Pārdod
Lietots velo, 26

155.00 EUR
Pārdod
Leica X2 + viewfinder

650.00 EUR
Pārdod
Sony Xperia XZ1 Compact

145.00 EUR
Pārdod
Kalnu velo Atala, 26

110.00 EUR
Pārdod
Xiaomi MI A2 Lite

95.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies