Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi

Testi, Dažādi
Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi

„Man jau ir 12 gadu, es vairs pūķiem pakaļ neskraidu,” komentēja radu puika, redzot mani cilājam pāris kompaktas somas, kurās, pēc uzrakstiem un bildēm spriežot, iepakoti gaisa pūķi. Patiesi – es pats diez vai biju vecāks, kad pēdējo reizi ļāvu vējam pats savu gaisa pūķi, kurš bija tiem laikiem diezgan smalks – ar rūpnieciski ražotu rāmi un polietilēna „buru”, uz kuras bija uzkrāsots taurenis. Toreiz manis izmantotais sarkanais desmitā numura diegs pārtrūka un pūķis devās brīvsolī. Pusstundu vēlāk atradām to kādā kokā, no kura izpalīdzīgais kaimiņpuika pēc mana pūķa noķeksēšanas nogāzās zemē un dabūja pamatīgu zilumu.

Pāris nedēļas atpakaļ, spirgta vēja iespaidots, lūkoju atcerēties bērnību un ķerties pie pūķu būves, bet pirmajā izmēģinājumā izstrādājums apmeta gaisā loku un centās man trāpīt veidā, kurš tiek uzskatīts par ļoti smieklīgu amerikāņu filmās. Šis starpgadījums man lika atcerēties, ka laiciņu atpakaļ pēc helikoptera iznīcināšanas mēģinājumiem džeks no ehobby.lv piedāvāja izmēģināt arī pūķi. Tagad tas bija kļuvis aktuāli. Tā nu dienu vēlāk manā rīcībā bija divi pūķi.Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķiKo tu zini par pūķi?

Kāpēc divi pūķi? Apjautājoties apkārtējiem, nācās saprast, ka par pūķiem cilvēki zina maz. Vienai daļai pūķis tiešām asociējas ar auklas galā piesietu patvaļīgi vējā plivinošos priekšmetu, kamēr otri ir izmēģinājuši pārtikas veikalā iegādātu „vadāmu” pūķi un konstatējuši, ka tāds der tikai savas lamuvārdu vārdnīcas atsvaidzināšanai.

Izrādās, ka šodien pūķi ir daudz un dažādi. Tā kā statiska pūķa lidināšana tiešām ir priekš jaunākas paaudzes, populārāki mūsdienās ir triku pūķi, tas ir, tādi, kuriem ar divu auklu palīdzību var likt lidot noteiktā virzienā, veikt pagriezienus, piruetes un ko tikai vēl ne. Tā jau ir, tā sacīt, nopietna tehnika, kuras iepakojumu rotā brīdinājumi par iespēju savainoties, kā arī vecuma ierobežojums „no 14 gadiem”. Tāds bija arī viens no manā rīcībā nonākušajiem pūķiem – Eolo-Sport ražotais Genesis. Otrs pūķis, kura nosaukumu nepapūlējos iegaumēt, tika iedots līdzi salīdzināšanai un pārstāvēja „maximas klasi”.

Pūķim vajadzīgs vējš. Vēja stiprums nav tik ļoti no svara kā vēja vienmērīgums: lai triku pūķis sagādātu prieku, nepieciešama stabila brīze, tāpēc pirmajā brīvdienā devos uz Tūju, kur laimīgas sagadīšanās dēļ laika prognoze solīja jauku ap 10m/s stipru vējiņu. Tieši tas, kas vajadzīgs!

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi


Pilota fiasko mēmā liecība

Pludmalē abus pūķus izvilku no somām un saliku – izrādās, ka pat iesācējs pūķi var salikt nepilnas minūtes laikā, jo viss darbiņš ir pāris stienīšu iestiprināšana stiprinājumos un uzmavās. Izmēros abi bija aptuveni vienādi, mazliet vairāk par pusotru metru platumā, arī forma līdzīga – atgādināja deltaplānus, kuriem spārnos ar spraišļu palīdzību veidoti ieliekumi. Abu pūķu buras bija šūdinātas no dažādu krāsu auduma segmentiem, tomēr Genesis izskatījās acīmredzami nopietnāk – tā apdare bija papildināta ar savilcēm un auduma pastiprinājumiem berzei pakļautās vietās, bet uz vidējā spraišļa bija uzmontēti divi atsvari smaguma centra optimizācijai. Genesis auklu galos bija no siksnām veidotas cilpas, kamēr maksimpūķa auklas bija uztītas katra uz savas spoles-roktura.

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi


Ko tur daudz pļāpāt, jārauj gaisā! Izlēmu sākt ar lētāko pūķi, nopietnā izskata Genesis atstājot saldajā ēdienā. Iztinu auklas no spolēm (ir maziet ķēpa noregulēt un nofiksēt, lai abas ir vienādi garas) un, atbilstoši instrukcijām, ar spēju rāvienu sūtīju pūķi debesīs. Tur tas patiešām nonāca un kādu brīdi arī turējās. Triku pūķi stūrē, pavelkot vienu vai otru auklu; arī šis pūķis uz tādām darbībām atsaucās, taču to darīja ar nokavēšanos un tik strauji, ka atkal un atkal strauji piezemējās ar degungalu pludmales smiltīs. Vai tiešām triku pūķi vadīt ir tik grūti? Mēmu atbildi uz to mēģināja sniegt akurāt šāda paša maksimpūķa bēdīgas atliekas augstu krastmalas koka galotnē.

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķiLido! Tas lido!

Ķēros pie Genesis. Uzreiz jāsaka – atšķirība bija kardināla. Genesis entuziastiski metās debesīs, apstājoties augstu virs manis (auklu garums bija aptuveni 25m). Uzmanīgi mēģināju pūķi stūrēt – tas momentāni un paklausīgi devās prasītajā virzienā. Dažas minūtes pagāja, kamēr pieradu pie pūķa reakcijas, bet jau pusstundu vēlāk bez grūtībām spēju likt pūķim zīmēt gaisā apļus vai mesties pikējumā uz zemi, pēdējā mirklī pagriežoties atpakaļ debesīs. Jāpiezīmē, ka pūķis vieglajā brīzē radīja arī vērā ņemamu vilkmi, dodot patīkamu pretsparu rokām; bija viegli just, kā vilkme samazinās, vadot pūķi vairāk sānvējā vai tuvāk stāvkrastam un kokiem. Kolosāli! Lūk, īstā nodarbe pludmalē, kad zvilnēt apnicis, bumbu nav ar ko saspēlēt un ūdens ir auksts (todien tas tiešām tāds bija). Protams, neņemšos apgalvot, ka man viss gāja bez kļūdām: tāpat pūķis ne vienu reizi vien neveiklas kustības vai pārgalvīga manevra rezultātā sparīgi piezemējās smiltīs, taču tāda pūķa konstrukcija ir ļoti izturīga un ir patiešām jācenšas, lai to salauztu. Turklāt – kad vienkāršie pagriezieni ir apgūti, var ķerties pie sarežģītākiem – lūk, te arī sākas izaicinājums. To droši vien vislabāk ilustrēs šāds video:Pūķis aizrāva. Lika jautāt – nu un kāda no tā jēga? Izrādās, ķīnieši pamatoti uzskatot, ka pūķa laišana ir lielisks atslodzes veids, ko varētu salīdzināt ar aktīvu akvārija vērošanu: elegantā pūķa kustības debesīs ir bauda vērot, kamēr pašam procesā aktīvi jāpiedalās, manipulējot ar auklām un kāpjoties uz priekšu vai atpakaļ, lai variētu vilkmi vai liktu pūķim izpildīt kādu triku.

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķiKas pūķim vēderā

Vai šādu pūķi var izveidot pats? Jā, var! Tomēr jārēķinās, ka materiālos vien nāksies izdot summu, kas sasniedz sākuma līmeņa gatava pūķa cenu, tāpēc pašdarbībai būs vajadzīga laba deva entuziasma un pārliecības par izdošanos.

Moderna pūķa bura veidota no īpaši viegla auduma, kurā iestrādātas izturību paaugstinošas šķiedras; rāmis veidots no stiklašķiedras vai oglekļa (vai kombinētām) caurulītēm vai stienīšiem, bet auklas pītas no materiāla, kurš ļauj auklām slīdēt vienai gar otru arī tad, ja tās ir savijušās (veicot trikus, tas ir neizbēgami). Dārgāki pūķi papildināti ar atsvaru sistēmām un buras spriegojošām atsaitēm (ļauj pūķim lidot klusāk, bez auduma pļerkstēšanas manevru laikā) un dažādiem citiem knifiem. Pēc formas triku pūķi ir vairāk vai mazāk līdzīgi, tomēr atšķiras buras proporcijas, izmēri (ir arī trīs metrus plati pūķi, kuri spēj apkaunojoši vilkt pa zemi savu pilotu), svars un smaguma centra izvietojums, kas nosaka pūķa pielietojuma iespējas un mērķauditoriju.

Atzīmēšanas vērta ir pūķa estētika: ar retiem izņēmumiem triku pūķis ir ļoti skaists priekšmets, kurš uz zilu debesu un pludmales fona izskatās sevišķi efektīgi, radot prieku sev un citiem. Praktiski katram pūķa modelim krāsu gamma un segmentu formas atšķiras, tādējādi dodot vareni lielas izvēles iespējas arī piekasīgiem estētiem.

Cik tad īsti maksā pūķis? Lētākie un vienkāršākie triku pūķa varianti maksā, sākot no aptuveni 25 latiem, bet dārgākie... nu, jūs jau varat iedomāties. Tomēr sakarīgu pūķi var nopirkt jau par latiem piecdesmit.

Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķiSlēdziens

Kakao.lv pūķu testēšanas sadaļa ir tikai nule atklāta, tāpēc izvērsta salīdzinājuma ar citiem pūķiem nebūs. Toties varam piedāvāt salīdzinājumu ar citiem hobijiem:

Plusi:
+ viegli paņemt līdzi (salikta pūķa soma izmēros pielīdzināma garajam lietussargam, kuram pēc salikšanas pārbraucis ceļarullis)
+ estētiski baudāma izklaide svaigā gaisā
+ pūķi var laist jebkurā vietā un laikā (un gadalaikā), ka tikai būtu stabils vējš
+ pūķis ir ļoti izturīgs, grūti salauzt

Mīnusi:
- nepieciešams stabils vējš, kāds parasti sastopams tikai atklātās vietās vai pludmalē
- tagad man arī gribas pūķiTests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi


Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi


Tests: Kakao.lv izmēģina gaisa pūķi

  
 
 Iepriekšējais →
Komentēt šo rakstu    
    
gg    2011-08-08,12:21
- Nekas bērnišķīgs te nav. Kalnainajā Skotijā bieži vien nācās redzēt šādus pārdesmit pilotus
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Spliter    2011-08-08,13:07
- Nu nez, es tieši šajās brīvdienās lidināju "Maximas" tipa pūķi, biju vienreiz mūžā to darījis. Pirutes tāpat sanāca un nu nez..nespēju iedomāties ar ko krutāks varētu būt tas pa 50 latiem. Moš vienīgi spētu noturēt gaisā fočiku, lai varētu nobildēt sev galvu
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Edgars >Spliter    2011-08-08,13:44
- Neņemšos apstrīdēt. Intereses pēc - cik maksāja un kā saucas?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
Spliter >Edgars    2011-08-08,13:53
- Tiešām nezinu, draugs uzdāvināja, bet pēc izskata ļoti tāds pats kā tajā bildē. Striķīšus varēja regulēt uz uztītiem apļiem. Manā skatījumā eleganti regulēt garumu. Iespējams kas varētu atšķirties...cik stundas ar lētu var nolidot pirms izjūk un cik ar dārgo..tiešām neticu ka kaut kas vēl...
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
             
Edgars >Spliter    2011-08-08,13:57
- Ar bildēm bišķi nav kārtības, lētais ir šitais:
[links]
Ja uz apļiem tin, tad jau pavisam lēts nebūs.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
eidis    2011-08-08,13:36
- Ir tadi powerkites, kurus diezgan biezi pludmale redzami braucotpa udeni.Tiem ari aerodinamika daudz augstaka limeni. Cena gan ari. Bet sajutas lietojot budtiski parspej sos triku pukus. Un 10m/s ir pilniga medusmaize kitesurf pukiem.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
zutis >eidis    2011-08-08,13:45
- un powerkite tev nafig paraus
bet, jā, tā ir laba sajūta vadīt tādu.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
eidis >zutis    2011-08-08,14:24
- Es kadu bridi ar tadu braukaju un kadu bridi jau ari neparauj, kamer nepaprasa Un 10 m/s ir tads galigi labs klimats tadai palugtai parausanai. Raustigs gan nav nekads istais klimats.
Vobsem jautajums kapec jaiznieko veju ar sadiem mazgabarita priekiem, ja pieejams ir pilna izmera prieks?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Mazs Ciniķis >eidis    2011-08-09,11:47
- ... un kurā slimnīcā tavi prieki parasti beidzas?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
eidis >Mazs Ciniķis    2011-08-09,13:47
- Un kura slimnica tev beidzas muldesana?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Indzha    2011-08-08,14:41
- Tad jau labāk Quad Line Power Kite ar to lielāki prieki
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Jurisisis    2011-08-08,14:53
- Vai tik tests nenotika šajās brīvdienās Pāvilostā? Redzēju identiskas krāsas pūķi pie mola......
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Edgars >Jurisisis    2011-08-08,15:28
- Rakstīts, ka Tūjā ...
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Igar    2011-08-08,20:19
- Nesaprotu kāpēc vispār pūķis būtu jāpērk, pūķi izveidot paša rokām izmaksā praktiski neko.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Edgars >Igar    2011-08-08,21:25
- No sērijas "nelasīju, bet viedoklis man ir" ...
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
ak    2011-08-08,22:05
- būtu pabrīdinājis par pūķa laišanu Tūjā.. mēs ar draugiem bieži lidinam pūķi tur.. kad nav ko darīt tad vismaz ir ko darīt
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
kristaps194    2011-08-09,19:40
- Ej galīgi - Radio 101 Švāns šo rakstu pieminēja
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
       
Edgars >kristaps194    2011-08-09,20:10
- Nunu? Kādā sakarā?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
          
k194 >Edgars    2011-08-11,18:19
- Atbildēju jau twitterī
Ja pareizi atceros teica , ka labs apskats, lai citi palasa un pašam ar būs jāpamēģina.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
mms    2011-08-10,10:21
- Tieši mājās zem gultas stāv Maximas tipa pūķis. Nesen bija liels vējš, bija doma aiziet palidināt. Tāpat nesaņēmos. Dārgākie lai paliek nopietnākiem hobijistiem. Pats tāpat diez vai vairāk par reizi divos gados palidināšu.
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Tims    2011-08-10,16:46
- He, salsījos rakstu un nopirku
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
alias    2011-08-13,07:14
- tātad es neesmu vienīgais, lieliski.
Jau pāris vasaru tā nedaudz kautrīgi, bet aktīvi nodarbojos ar šo lietu. Jāteic, ka JYSK pirktais pūķis pa Ls 1,20 ir lieliski funkcionējošs un ļauj ar sevi darīt brīnumus (un pēc daudziem "ardegunusmiltīs" triecieniem vēl nav ne druskas ieplīsis). Vienīgais iemesls pirkt piem Genesi būtu cerība uz svara atšķirību, tātad - iespēju iztikt ar mazāku vēju. Bet raksts iedvesmoja, laikam iegādāšos
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 
    
Pūķotājs    2011-08-23,13:01
- Es jau kādu laiku atpakaļ esmu nopircis vienu līdzvērtīgu pūķi no Ehobby, lido ok. Bet problēma ir citā - neesmu atradis Rīgā normālu vietu, kur lidināt. Katru nedēļu braukāt uz jūru sanāk padārgi. It kā likās normāla vieta pie skolas, kur ir normāls laukums. Bet tur uzreiz sabirst bars ar sīčiem apkārt, ka ne atkauties.

Kāds no hobijotājiem nav atradis normālu vietu Rīgā, kur laist pūķi?
   Labot Tautas Policija - nospied šo, ja tev šķiet, ka šis komentārs nav cienīgs te atrasties    atbildēt 


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv