Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoderis dBox R-101

Testi, Tehnika, Dekoders

Tests: digitālās virszemes televīzijas dekoderis dBox R-101

“Dekoders” vai “dekoderis”? Kā ir pareizi? Pat Lattelecom mājas lapā ir atrodami abi varianti. Tāpēc arī mēs taisnības labad šoreiz pastāstīsim par citu “digitālās televīzijas dekoderi” (nevis dekoderu). Jūsu uzmanībai – dBox R-101.

Stilīgs un labi aprīkots

Kāds izskatās dBox R-101? Vai zināt, kāds izskatās Jacobson's NB6? Jā? Nu dBox nemaz nav tam līdzīgs. R-101 ir ierīce, kuras izskats neliks sajust skaudru žēlumu ikreiz, kad uz to paskatīsieties, un neradīs vēlmi nobēdzināt progresa uzspiesto kastīti aiz skapja. dBox dekodera dizains ir nedaudz atturīgs, bet nenoliedzami moderns un pat stilīgs. Priekšējā paneļa glancētajā virsmā neuzkrītoši atainota modeļa nosaukuma un dažu tehnisko īpašību informācija uzrakstu un ikonu veidā, bet zem virsmas paslēpts elektronisks ciparrādis, kurš zaļā krāsā rāda šobrīd uzslēgto TV kanālu vai laiku, ja dekoderis tiek izslēgts.




Kantainā metāla korpusa aizmugurējā skaldne ir kā nosēta ar dažādām pieslēgvietām – antenai, RCA audio un video pieslēgumam, SCART; turpat ir arī komponentu video izeja, optiskā pieslēgvieta ciparu skaņas signālam un, protams, viena USB ligzda. Redzot šādu komplektāciju, rodas neviltots pārsteigums – kā, un šim dekoderim nav pieslēgvietas viedkartei? [Red. piezīme - Kā? Un nav arī HDMI?] Tiešām nav – dBox R-101 paredzēts tikai bezmaksas kanālu uztveršanai.

Mazliet pārcentās

Dekoderu ražotāji un tirgotāji acīmredzot augstu vērtē Latvijas tirgus potenciālu, jo arī dBox ražojums lepojas ar izvēlnēm latviešu valodā. Tikai reģiona ailē sākotnējos iestatījumos jāizvēlas Igaunija – Latvijas dBox pasaules kartē nav. Tas nekas, turpat blakus jau vien esot. Grūti pateikt, ko reģiona izvēle ietekmē, bet viss ir kārtībā – izvēlnes joprojām ir latviski un arī Domburs ekrānā turpina oponēt latviešu valodā.



dBox izvēlņu dizains ir visai gaumīgi noformēts: toņi ir patīkami un vietām vērojami pat grafiski efekti formu un izvēlņu izskaistināšanai. Tomēr glītajai “fasādei” ir savi trūkumi: dizaina labā upurēts teksta kontrasts attiecībā pret fonu, kas apgrūtina izvēlņu lietošanu no lielāka attāluma. Šajā ziņā īpaši “izceļams” balts teksts uz dzeltena fona, piemēram, izvēlētās programmas lodziņā TV programmas sadaļā.

Kādā mēnesī jāstāda kartupeļi?

Kanālu pārslēgšana notiek viduvēji ātri: nākamā kanāla nosaukums un šībrīža pārraides virsraksti parādās momentā, bet bilde seko pēc aptuveni 2 sekundēm. Kanāla informācijas lodziņā līdzās aktuālo raidījumu nosaukumiem pietrūkst to sākuma un beigu laiku – tā vietā dekodera programmatūras izstrādāji apmierinājušies ar tekstiem “tagad” un “tālāk”. Teksts šajā kanāla informācijas lodziņā tā rādīšanas laikā dažas reizes nomirkšķinās, kas mazliet traucē citādi solīdo iespaidu. Toties lodziņā ir atrodamas arī dažādas interesantas ikonas, par kurām pievienotā lietotāja instrukcija klusē, bet esmu diezgan drošs, ka viena ikona nozīmē mēness fāzi. Kā tur bija - kādā mēnesī bija jāstāda tupeņi?



Ļoti interesanti realizēts EPG – elektroniskais programmu gids jeb, kā pierasts to saukt – TV programma. Šeit tā izveidota kā tabula, kuras kreisajā pusē atrodams kanālu saraksts, bet augšā – laika skala. Pašas programmas attēlotas kā garāki un īsāki laika skalai atbilstoši taisnstūrīši attiecīgā kanāla rindā.



Šī tabula izskatās nedaudz haotiski un var apgrūtināt programmas pārlūkošanu, jo mazajās tabulas šūniņās bieži vien redzams tikai daļējs raidījuma nosaukums; lai aplūkotu pilnu raidījuma informāciju, ar pults virzienpogām “jāaiziet” līdz interesējošajam raidījumam – tad virs tabulas parādās pilna raidījuma informācija. Šīs TV programmas satura pārlūkošanas gaitā atbilstoši izvēlētajai tabulas rindai fonā pārslēdzas kanāli, lai arī bilde aiz tabulas praktiski nav redzama.

Nevar noliegt, ka īpatnējā TV programmas organizācija dod arī kādu labumu: ar pāris pults pogu spiedieniem iespējams iestatīt izvēlētā raidījuma ieslēgšanu īstajā laikā vai pat ierakstīšanu USB atmiņā.

TV programmas hegemonijas beigas

Ieraksta iespējas. Ō, šajā ziņā dBox ir čempions. Jāsāk jau ar to, ka ierīcei der Windows operētājsistēmai draudzīgajā FAT32 failu sistēmā formatētas atmiņas ierīces, kas nozīmē – ja gribēsiet fiksi ierakstīt interesantu ziņu sižetu savā vienīgajā USB zibatmiņā, nevajadzēs domāt, kā paglābt failus no dekodera pieprasītās atmiņas formatēšanas.



dBox R-101 aprīkota ar Timeshift funkciju, kuras detalizētu pielietošanu lietotāja instrukcija noslēpumaini noklusē, taču mēs jau zinām, ka ar šīs iespējas palīdzību varēsim “nobīdīt laiku”, lai skatītos televizoru tad, kad mums to gribas. Ieslēdzot atbilstošu parametru dekodera konfigurācijas izvēlnēs, kļūst iespējams jebkuru TV pārraidi nopauzēt, patīt atpakaļ un pat uz priekšu, ja pēc pauzes esam atpalikuši no tiešraides. Grandiozi. Netehniskākiem ļaudīm gan var nebūt īsti skaidrs, ko rāda laika skala uz ekrāna pēc pauzes nospiešanas vai atcelšanas, bet tas varbūt arī nav tik svarīgi, jo “Panorāmu” (beidzot!) tiešām iespējams apturēt un mēness fāzi rāda arī Timeshift laika skalas lodziņā. Viens gan jāņem vērā – Timeshift izmantošanas laikā ierīce gan ieraksta pārraidi USB atmiņā, tomēr ieraksts tur vēlāk nav atrodams. Lai atstātu atmiņas ierīcē paliekošu ierakstu, jāizmanto ierakstīšanas funkcija, kura šeit realizēta visai pilnīgi: iespējams ierakstīt vienu kanālu un skatīties citu, savukārt ierakstītās pārraides nosaukums pēc noklusējuma atbilst attiecīgā TV kanāla nosaukumam, turklāt to var izmainīt (pārsaukt). Diez vai būs jāpiebilst, ka ierakstīto materiālu ar dekodera palīdzību var arī atskaņot, pauzēt, pārtīt un izdzēst, kad tas vairs nav vajadzīgs.



Taču vislieliskākais – TV raidījuma ierakstu iespējams skatīties, pirms tas ir beidzies! Piemēram: no rīta, zinot, ka vakarā nepaspēšu mājās uz hokeja spēles sākumu, lieku dekoderim ierakstīt hokeja spēles pārraidi. Kad ierodos no darba, varu sākt skatīties spēli no sākuma (ar nobīdi), kamēr dekoderis turpina ierakstīt patlaban spēlē notiekošo. Bet es varu pārtīt reklāmas un pārtraukumus un panākt tiešraidi, pie spēles beigu signāla bļaujot “jāāāāā!” reizē ar kaimiņiem aiz sienas.

Spriedums

dBox R-101 ir ierīce, kas ļaus atcelt jūsu dzīves pakārtotību TV programmai. Brīnišķīgas raidījumu ierakstīšanas iespējas un salīdzinoši zema cena padara R-101 par iekārojamu digitālās virszemes televīzijas baudīšanas līdzekli. Īstos televīzijas gardēžus apbēdinās viedkartes pieslēgvietas neesamība; varbūt viņu sāpes spēs remdēt iekļautās trīs televizora ekrānā spēlējamās datorspēles?

dBox R-101 cena šī apskata tapšanas brīdī: 37,50 Ls.

+ skaists, mūsdienīgs korpusa dizains
+ saprot Windows operētājsistēmā formatētas USB atmiņas ierīces
+ plašas konfigurācijas iespējas
+ gaumīgi noformētas izvēlnes latviešu valodā
+ Timeshift funkcija

- nav iespēja skatīties maksas kanālus
- nespēj attēlot HD kvalitātes kanālus
- izvēlņu dizains vietām apgrūtina lasāmību / lietošanu
- TV programma ne sevišķi labi pārskatāma
- nav iespējama televizora vadība no dekodera pults





















  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies