Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Robotu sumo cīņas

Tehnika, Video

Robotu sumo cīņasSestdien Tallinā norisinājās robotu sumo cīņas. Izklausās skarbi, bet patiesībā tie ir mazi robotiņi kuriem vienam otru jāizgrūž no apļa. Piedalās gan pašbūvēti aparāti, gan pārprogrammēti Roomba "putekļsūcēji". Visai jautra padarīšana, galvenais, lai mājas Roomba nesamācās šādus trikus un nemēģina izgrūst kaķi no istabas vai ko tamlīdzīgu. Zemāk oficiāla informācija un vairāki video.

2009. gada 4. aprīlī Tallinas Tehnoloģiju universitātē norisinājās kārtējās Baltijas valstu Robotu Sumo sacensības. Dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas piedalījās ar 35 pašu konstruētiem un programmētiem robotim, kuri startēja 3 kategorijās – pašdarināti roboti līdz 3 kg svaram, pašdarināti roboti līdz 0.5 kg svaram (Mini sumo) un par sumo cīnītājiem pārveidoti grīdas uzkopšanas roboti iRobot Roomba.

Robotu sumo savā būtībā ir tradicionālā Japāņu Sumo cīņa, tikai robotu izpildījumā. Sumo sacensību ringā spēkiem mērojas divi sumo roboti un zaudētājs ir tas, kurš pirmais tiek izgrūsts ārpus ringa. Robotam jābūt pilnībā autonomam, tam jāatbilst noteiktiem svara un izmēru kritērijiem, tas nedrīkst bojāt pretinieka robotu, bet var izmantot dažādas tehniskas viltības lai liktu pretiniekam pirmajam atstāt ringu.Kā ierasts, visdinamiskākā bija 3 kg robotu klase, kur dažas cīņas norisinājās nedaudz ilgāk par sekundi. Dažreiz pat grūti tādā ātrumā izsekot kurš pirmais izlido no ringa. Šī ir visdārgākā sumo robotu kategorija, kur robota sastāvdaļu izmaksas ir mērāmas daudzos simtos latu. Šī arī ir vienīgā kategorija, kur ir pieļauts izmantot tādas ierīces kā magnētus un vakuumsūkņus, lai palielinātu robot pievilkšanās spēku ringam. 5 robotu konkurencē uzvarēja Lietuvas komanda Vitālija Rodnova vadībā ar robotu Master of Disaster. Šajā robotā ļoti veiksmīgi tiek pielietots magnētisms, kas robotam milzīgajā ātrumā joņojot ļauj noturēties uz ringa un pretoties sāncenša uzbrukumiem. Otrajā vietā Igauņu robots Killer, bet trešajā Latvijas komandas kopdarbs ar nosaukumu Morgenstern. Starp citu, Morgenstern šajā kategorijā bija vienīgais ar kāpurķēdēm aprīkotais robots.

Mini sumo un Roomba sumo kategorijās cīņas temps bija krietni mierīgāks, bet šeit arī bija iespējams izsekot cīņas norisei un dažreiz pat kādas sekundes iepriekš paredzēt nenovēršamo cīņas iznākumu, kad sāncenši saķērušies virpuļoja gar ringa malu. Šīs robotu kategorijas var saukt par tautas klasi, jo izmaksas tajās ir krietni mazākas nekā 3 kg sumo - Minisumo roboti tiek veidoti no krietni lētākām detaļām, bet iRobot Roomba sumo roboti tiek veidoti uz gatavu robotu bāzes, ko studenti saņem bez maksas.

Minisumo kategorijā 19 robotu konkurencē pirmo vietu ieguva Igaunijas komanda ar robotu Põrgupoiss, otrajā vietā Lietuvas komanda ar robotu BAD, bet trešajā vietā Kārļa Gobas robots Alien no Latvijas.

iRobot Roomba sumo 11 robotu konkurencē dominēja Lietuvas komandas, kas speciāli šīm sacensībām bija izgudrojušas tehnisku viltību kā pacelt pretinieka robotu un samazināt tā saķeri ar ringu. Visas 3 pirmās vietas izcīnija Lietuvas roboti - KU-Wireless, One-Eye un Happy End. Jādomā, ka Igaunijas un Latvijas studenti un inženieri uz 1. Maija sacensībām Rīgā pacentīsies sagatavot kādu pārsteigumu saviem Lietuvas kolēģiem.

Baltijas valstu robotu Sumo sacensības norisinājās jau 3. reizi – pirmās 2 sacensības notika pagājušā gadā Latvijā – Robotika 2008 ietvaros Aprīlī un Baltic Robot Sumo ietvaros Septembrī.

Nākošās robotu sumo sacensības norisināsies jau 1. maijā Rīgā, Robotika 2009 ietvaros un tās organizē RTU Robotikas klubs un RTU Studentu parlaments. Šajās sacensībās bez sumo robotiem būs arī klasiskās līnijsekotāju disciplīnas. Bet rudenī Lietuvas pilsētā Klaipēdā norisināsies jau nākošās Baltic Robot Sumo sacensības.
Spied šeit, ja video nav redzams
Spied šeit, ja video nav redzams
Spied šeit, ja video nav redzams
Spied šeit, ja video nav redzams
Spied šeit, ja video nav redzams
Spied šeit, ja video nav redzams

  
 
 Iepriekšējais →


.


↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies