Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Edgars

Tests: Lomogrāfija. Kas tas ir un ar ko to dara? ActionSampler

Testi, Foto

Tests: Lomogrāfija. Kas tas ir un ar ko to dara? ActionSamplerDažreiz dzirdu kādu vēlamies iegūt savā īpašumā pavisam vienkāršu mobilo telefonu – nu, tādu, no kura var tikai piezvanīt vai īsziņu nosūtīt, bez visādām tur polifonijām, multimedijām un citu no tehnoloģijām atkarīgos paverdzinošo kosmosu. Fotografēt gan visi grib ar maksimāli daudz megapiseļiem, atvainojiet, megapikseļiem, optisko, elektronisko un kombinēto stabilizāciju. Nu pavei – šitos pārtehnoloģizētos aparātus: pat lētā ziepītī ķīnieši ar japāņu ziņu ieprogrammējuši seju detektoru un sarkano acu aizvācēju! Bet pats trakākais, ka mans augsti tehnoloģiskais fotoaparāts netaisa man smukas bildes. Pat sunim acis sarkanas, apvārsnis šķībs un paziņa-fotogrāfs izsaka kodīgas piezīmes par kaut kādiem „lillā kāstiem.” Gribu atpūsties no visa šitā!

Reizsenos laikos (pirms kādiem 20 gadiem) pāris austrieši, kuriem arī nesanāca, pamuļķojās un ar PSRS ražotām Lomo LC-A filmiņu fotokamerām pabildēja sevi un apkārtni, nesaspringstot par ekspozīciju, kompozīciju vai pat skatīšanos skatu meklētājā. Fotografēja, tā sacīt, visu pēc kārtas. Rezultāts ar savu neparastumu un īpašo „dzīvīgumu” jaunekļus tā pārsteidza, ka viņi nolēma dalīties savā atklājumā ar visu pasauli un nodibināja Starptautisko Lomogrāfijas savienību. Laikam ritot, šī organizācija ieguva daudz biedru un piekritēju visā pasaulē, jo lomogrāfija kā fotomākslas virziens (lai piedod īsti fotomākslinieki) ir gana demokrātisks savas vienkāršības un cenā pieejamās fototehnikas dēļ.




Tātad, savelkot to visu kopā – lomogrāfija ir fotografēšanas paveids, kur pamata ideja ir – bildēt jebko, bildēt visu laiku un neuztraukties par fotografēšanas likumu ievērošanu. Greizas krāsas, nepareiza ekspozīcija, paviršs kadrējums, nejaušības faktors attēlos – tas viss pieder pie lomogrāfijas iezīmēm.

Lai piekoptu lomogrāfiju, nepieciešama atbilstoša fotokamera, jo ar „normālu” tehniku iegūts rezultāts ar lomogrāfijas iezīmēm tiks uztverts drīzāk kā nemākulība, nevis lomogrāfijas virzienam raksturīga fotomāksla. Tāpēc sākumā Lomogrāfijas savienība izplatīja tos pašus krievu Lomo, taču vēlāk radīja paši savus fotokameru modeļus, kuri pašos pamatos radīti ar mērķi palīdzēt jums tikt pie „defekta.” Tās ir fotokameras ar vairākiem objektīviem vai attēlu kropļojošu optiku un, protams, izmantojamas tikai ar fotofilmiņu. Šeit jāpiebilst, ka filmiņas izmantojumam ir sava jēga – fotofilmas spēja vienā attēlā iemūžināt plašu dažāda gaišuma toņu diapazonu tālu pārspēj jebkuru digitālo fotokameru. Šim apstāklim ir liela nozīme, jo vairumā lomogrāfijai izstrādāto fotorīku fotografēšanas parametri nemaz nav izmaināmi, kas rada nepieciešamību pēc plašākām attēla pēcapstrādes iespējām (un filmiņa tādas var sniegt).

Labs ir, pietiks muļļāt vēsturi, ķersimies pie tagadnes. Kakao.lv rīcībā ar Lomography.lv gādību ir nonākušas dažas mūsdienu lomogrāfijai paredzētās aparatūras vienības, kuras apskatīsim šī mistrojuma turpinājumā, kā arī sekojošos rakstos.

Lomogrāfijas kustības veicināšanā no sākta gala liela loma ir bijusi agresīvam mārketingam. Šodien daļa no šī mārketinga ir pati lomogrāfijas tehnika un tās iepakojums. Visas Kakao.lv apskatu laboratorijas eksperimentiem upurētās fotokameras ir pievilcīgi un katra atšķirīgi glīti iepakotas – tas rada labu iespaidu.
Pirmo uzšķēržam fotokameras ActionSampler caurspīdīgo iepakojumu. Tajā atrodamā fotokamera aprīkota ar četriem objektīviem, kuri pēc slēdža pogas nospiešanas uzņem četrus secīgus attēlus, izvietojot tos uz viena fotofilmas kadra. Fotokameras iepakojumā atrodama jauki noformēta lietotāja instrukcija un maza grāmatiņa ar stilīgi ilustrētiem skaidrojumiem par pasākuma filozofiju, kā arī attēlu paraugiem. Komplektā iekļauta arī fotofilma.

Paņemot hromētā izskata fotokameru rokās, pārņem neliels apjukums: tik viegla? Tieši tā – plastmasa! Augstvērtīgus materiālus šeit veltīgi meklēt un – vai to mēs šeit gaidījām? Varbūt jā, varbūt nē, tomēr sajūtas un uz fotokameras korpusa atrodamais uzraksts „Made in China” rada cieņu pret Lomography.lv apņēmību nodrošināt šo ierīci ar 12 mēnešu garantiju.



ActionSampler izskatās pēc rotaļlietas – tā ir spīdīga un pirkstu nospiedumus uztveroša, bērnišķīgu dizainu un stilīgiem Lomography.com uzrakstiem. Izbrīnu raisošie četri objektīvi ir četras mazas „actiņas” tur, kur fotokamerām parasti ir objektīvs. Nekāda vāciņa objektīvam(-iem) nav – esiet stingri pret putekļiem!
Fotografēšanas procesa vadībai veltītas divas komponentes – slēdža poga un filmas pārtīšanas ritentiņš. Izlepušiem lomogrāfijas piekopējiem ražotājs dāsni atvēlējis kadru skaitītāju, kurš ieslēpies fotokameras virspusē zem atlokāmā skatu meklētāja. Tiešām – skatu meklētājs ir atlokāms un izskatās kā divi viens aiz otra novietoti rāmīši. Un ko jūs gribējāt? Lomogrāfijā izmantot skatu meklētāju skaitās slikts stils!

Pārliecinoties, ka ActionSampler apveltīta arī ar pārējiem izdzīvošanai būtiskajiem knibuļiem – fotofilmas attīšanas un vāciņa atvēršanas kloķīšiem, slēdzam fotokameru iekšā. Kaut gan – nē, neslēdzam, jo te jau nav, ko slēgt. Vienkārši jāuztin filma un jāspiež poga. Lai filmu uztītu, tā ir jāieliek fotokamerā – atveram vāciņu un cenšamies atdzīvināt sentēvu izkoptās iemaņas. Fotofilmu uztinošā rullīša „aizķērējs” ir ellīgi maziņš un nākas brītiņu nopūlēties, tomēr galā tiekam. Turies, lomogrāfija! Fotokamera uz slēdža pogas nospiešanu reaģē ar plastmasīgu ņerrrrrrr. Gribējāt „klakt” vai vismaz „čik”? Ha! Šeit kadra eksponēšanu nodrošina rotējošs elements, kurš pulksteņa rādītājam pretējā virzienā secīgi atver katra objektīva aizslēgu. Filmiņas uztīšanu pavada čirkstēšana un krakšķēšana. Process skan aptuveni tā – čirk, čirk, ņakt, šņakt, čirk, čirk (uzvelkam). Ņerrrrrr (fotografējam).

Kas no tā sanāca? Nekas daudz, jo pusceļā filmiņa ieķērās un, tā kā sākumā kadru skaitītājs droši vien pamatotu iemeslu dēļ nestrādāja, nospriedu, ka filmiņa jau beigusies. Tam gan ir savi plusi, jo Elkorā par tādas daļēji izfotografētas filmiņas attīstīšanu un ieskenēšanu naudu neprasīja.

Rezultāts? Savdabīgs. Interesants. Par lomogrāfijas attēliem jau nav daudz, ko runāt – protams, ka man kā fotogrāfijas gardēdim gribējās, lai optika nebūtu no plastmasas un lai četru mazo kadru malas nepārklātos, bet ko nu tur daudz. Lūkoju sevī šo piekasīšanos apspiest – lomogrāfijā tie taču ir nesvarīgi sīkumi. Toties attēlos ir jūtams fotofilmas smeķis un „grauds.”



Savilksim kopā lomogrāfijas tehnikas pirmā eksemplāra apskatu. ActionSampler ir triviāli vienkāršas funkcionalitātes plastmasas ierīce, kuras vienīgais mērķis ir ļaut uz fotofilmas iemūžināt apkārtējo dzīvi – četras bildes vienā kadrā. To ierīce arī daudzmaz sekmīgi paveic. Man būtu gribējies šeit rakstīt, ka pēc izskata un sajūtām lētā fotokamera pārsteidza ar stabilu darbību, bet tad es melotu: izrādījās, ka ActionSampler lietošana nav nekāda desu maizīte. Labi, es varu neuztraukties par kadrējumu un ekspozīciju, bet šaubas par ierīces un filmiņas gatavību darbam neveicina prieku par radošo lomogrāfijas procesu. Taisnības labad jāpiebilst, ka šī fotokamera pieder pie Lomography.lv veikala klāsta „lētā gala”, jo maksā vien 15 latu.

Vērtējums – divarpus kakao krūzītes no piecām.

Nākamajā rakstā lasiet par citu Lomography.com produktu – tā nosaukums ir SuperSampler.

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Google Pixel 7a

395.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

209.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

499.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

425.00 EUR
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies