Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Mistiskie apļi

Pasaule

Fawlty Travel Nr. 15

afrika Iveta

Tā saucas mapīte ar milzum daudz bildēm, kuru atradu uz sava datora ekrāna. Izrādās, ka paziņa, kuram palīdzēju sastādīt brauciena maršrutu, to man uzkopējis ar domu, ka varbūt interesē. Kādēļ ne? Iveta, savukārt, esot viņa paziņa.

Kad beidzot atrodu laiku šīs bildes apskatīt, secinu, ka, lai cik piesātinātas emocijas bijušas bildētājam, svešam skatītājam, ja pats tur nav bijis, vidējas kvalitātes bildes nekādas emocijas neizraisa. Vienīgi vēlēšanos pabūt redzamajās vietās. Smaidīgas sejas, kalni, jūra. Kaut kur figurē Kilimandžaro, safari brauciens. Un tad mājupceļš lidmašīnā. Tad kniedes uz lidmašīnas grīdas. Tomēr nē, tie ir kaut kādi rimbuļi aiz loga. Pārskatu vēlreiz – patiešām, milzu riņķi kaut kur tuksnesī. Starp riņķiem pavīd arī mazītiņa mājiņa.

Pirmā doma, kaut varētu Googlā ielikt bildi un noskaidrot, kas tas ir. Diemžēl šādu opciju vēl neesmu atradusi, tādēļ sāku ar Google Earth – ja reiz riņķi redzami no lidmašīnas, tos jāredz arī no kosmosa. Ievērtēju maršrutu Kilimandžaro – Londona, un jau pirmajā piegājienā izdodas atrast, ir! Diemžēl ne vislabākajā izšķirtspējā. Pietuvinu, attālinu, skaidrības nekādas – tuksneša vidū vairākas rindas ar milzu riņķiem. Nez kādēļ, bet domu par citplanētiešiem es atmetu uzreiz. Tātad, tam ir jābūt reāli izskaidrojamam.
Pārbaudot, vai National Geogrphic kaut ko nepiedāvā, uzduros uz ziņas, par pirmo Lībijas (Āfrikas valsts austrumos Tunisijai) sievieti – piloti, kura nofotografēta savai lidmašīnai uzpildot degvielu Lībijas naftas laukā. Norāde atrodama Googla Zemē, netālu no mistiskajiem rimbuļiem. Tātad skaidrs, kaut kas saistīts ar naftu. Bet kādēļ apaļos, ap kilometru (0,6 jūdzes) diametrā, riņķos. Visi mani meklējumi ir neveiksmīgi, jo par Lībiju kā tādu ir ļoti maz materiāla (neatrodu nevienu lapu ar Lībijas adresi), bet nekur, kur minēta nafta, nav minēti nekādi milzu riņķi.Izmēģinu dažādus atslēgas vārdus, līdz atrodu, ka kāds jau ir uzdevis šādu jautājumu – fragmentiņš no Zemes un jautājums – „kas tas ir?”. Atbilžu varianti dažādi, sākot ar citplanētiešiem un beidzot ar naftu. Līdz kāds gudrītis izmetis – nekā, mīlīši, tā ir lauksaimniecības zeme. Nu, nu…Un te nu sākas īstais stāsts. Reiz senos laikos, 1953. gadā Lībijā meklēja naftu un nejauši Sahāras tuksnesī uzdūrās pazemes ūdeņiem. Mazliet vēlāk, sešdesmitajos gados par to atcerējās, līdz 1984. gadā tika sākts projekts Great Man-made River, tātad – Lielā cilvēku veidotā upe. Projekta pirmās daļas īstenošana, rakšana, tika uzsākta tikai 1991. gadā. Ko tas viss nozīmē?Kā izrādās, atklātais pazemes ūdens tur uzkrājies ledus laikmetā, un klāt, diemžēl nekas vairs nenāk, taču uzrājumi ir pietiekoši lieli, lai būtu vērts ieguldīt 25 miljardus dolāru. Tā kā Lībija ar citiem nedraudzējas, tāpat kā citas valstis ar Lībiju, tad nākas kaut kā kulties pašiem. Un viņi apgalvo, ka visi darbi tikšot paveikti laikā, arī bez citu palīdzības un investīcijām.

Visa sistēma sastāv no vairāk nekā 1300 akām, kuras ir vairāk nekā 500 m dziļas, un cauruļu sistēmas, kas piegādā ūdeni no akām uz pilsētām un citurieni. Citādi Lībijā ar ūdeni ir švaki, tikai 2% teritorijas var izmantot lauksaimniecībai, lietus viņiem nelīstot.Un nu esam nonākuši līdz riņķiem. Tiem vidū ir aka, no kuras tiek pumpēts ūdens. Ūdens, savukārt tiek novadīts pus kilometru garā laistīšanas sistēmā, kura kā pulksteņa rādītājs riņķo ap aku un laista dārziņu (ap 75 ha). Saulīte spīd nepārtraukti un ražu var audzēt nepārtraukti. Tumšākās krāsas lauki norāda, ka tur audzē kviešus vai lucernu, gaišākie, ka raža tikko novākta, nesen iesēta labība, lauks atstāts papuvē, vai vienkārši aka iegruvusi un nedarbojas. Gadoties arī tā (pat simtiem aku), par ko Lībijas valdība ļoti dusmojas uz aku racējiem – Brazīlijas nacionālo naftas kompāniju.

Šādi riņķu kompleksi atrodas vairākās vietās Sahāras tuksnesī (atradu piecas), un populārākais, Al Khufrah oāze, no kosmosa skatoties atgādina noplukušu suni. Mēģiniet atrast :)

Kad esmu tik tālu, Turīnā tiek aizdedzināta olimpiskā lāpa un nolemju, ka pietiek, esmu uzzinājusi ko gribēju. Ja zināt vēl kaut ko par šiem riņķiem – lūgtum!

Ar cieņu, Miss Tibbs.
Fawlty Travel
P.S. Paldies, Iveta, lai kas tu arī esi!


Informācijai:
Google Earth koordinātas
http://www.galenfrysinger.com/man_made_river_libya.htm

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
MagSafe 1/2 Cable 2m

15.00 EUR
Pārdod
DDR2 2GB x 2 gab

30.00 EUR
Pārdod
PS4 Games

15.00 EUR
Pārdod
iPhone 7 Gold 32GB

165.00 EUR
Pārdod
MacBook Pro 2017

750.00 EUR
Pārdod
iPhone 7 Gold 32GB

165.00 EUR
Pārdod
Logitech WiFi Keyboard

45.00 EUR
Pārdod
Apple CD_DVD_RW

30.00 EUR
Pārdod
PS3 Games_Accesories

10.00 EUR
Pārdod
Apple Remote

15.00 EUR
Pārdod
SONY BTX300 Bluetooth_WiFi

95.00 EUR
Pārdod
Nintendo Switch V2

300.00 EUR
Pārdod
GoPro Hero 5_ 64GB

165.00 EUR
Pārdod
Nintendo Switch_Mario Case

30.00 EUR
Pārdod
MacBook Air 11-inch 2011

280.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv

Realizācija Tup un Turies