Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību Vairāk
KAKAO.lv
Autors: Kārlis

Tests: iRobot Roomba 560

Testi, IRobot, Roomba

Tests: iRobot Roomba 560Pirms pāris gadiem mūsu zinātniski tehniskajā laboratorijā, kas pazīstama arī kā guļamistaba, iebrauca mazs zaļš robotiņš vārdā Roomba. Toreiz tas bija liels jaunums gan mums, gan vispār Latvijā. Pat pasaule vēl tikai sāka iepazīt robotus putekļusūcējus. Kopš tā laika ir kritušas valdības un sabrukušas bankas. Arī zaļais robotiņš ir piedzīvojis vairākas reinkarnācijas un nu mūsu priekšā pa grīdu šiverē mazs melns robotiņš - Roomba 560.

Kas tad šajā laikā ir mainījies. Nu, pirmkārt Godmanis tika iecelts par premjeru, Kargins par bezdarbnieku... ā, par robotiem. Nu jā, Roomba ir paaugusies savā attīstībā un kļuvusi krietni gudrāka un ērtāk lietojama. Izmērs ir palicis praktiski tas pats, formas gan ir kļuvušas krietni modernākas. Roomba ir ieguvusi “cirkulāru” izskatu, kur visi dizaina elementi ieskaitot vadības pogas ir izvietotas pa apli.

Vadības pogu joprojām nav daudz - tikai trīs. Galvenā ieslēgšanas un palaišanas poga; Spot poga, kas liek robotam tīrīt konkrētu vietu; un Dock, kas liek robotam atgriezties pie lādētāja. Tātad šeit viss pa vecam. Uz purniņa Roomba joprojām ir deguns, ar kuru tā spēj “saostīt” lādētāju un virtuālās sienas. Priekšā ir liels “buferis”, kas kalpo kā atduršanās sensors. Tiesa, jaunā Roomba ir kļuvusi krietni gudrāka par veco. Ja vecā zaļā skrēja sienā pilnā ātrumā kamēr atduras, tad jaunā jau sajūt sienu (šķērsli) laicīgi un sabremzējas pirms ietriekties tajā. Par ietriekšanos nav jāsatraucas, jo tas ir dabīgs process un daļa no robota darbības pamatprincipiem. Ja vecā Roomba varēja apgāzt kādu nestabilāku ķebli, tad jaunā jau vairs tikai maigi piesitīs pie sāniem. Protams, varētu robotu apkarināt ar neskaitāmiem sensoriem un nelikt tam atsisties vispār, taču tas aparātiņa cenu palielinātu nejēdzīgos augstumos.




Attīstību ir piedzīvojušas arī citas Roombas detaļas. Ir optimizēti dzenošie ritenīši. Arī priekšējais vairs nestāv kā iemīts bet spēj grozīties uz sāniem tā palīdzot Roombai manevrēt neskrāpējot grīdu. Dažādus uzlabojumus piedzīvojis birstu bloks un krietni ērtāka ir kļuvusi atkritumu kastīte - to ir daudz vieglāk noņemt un iztīrīt.

Par to vai kaut kas būtiski ir mainījies robota vadības un uzvedības algoritmā ir visai grūti pateikt no lietošanas vien. Ir sajūta, ka Roomba 560 ir gudrāka par zaļo priekšgājēju, taču ar ko tieši, nav iespējams pateikt. Galvenais darbības princips paliek tas pats - robots neatlaidīgi klejo pa istabu mainot kustības virzienu saskaroties ar šķērsli. Roomba necenšas sev uzzīmēt konkrētās telpas plānu un tad pakāpeniski uzkopt telpu saskaņā ar to. Šāda vadības sistēma ir visai sarežģīta un dārga, turklāt tai ir savi mīnusi - pietiek kaķim apsēsties uz grīdas, lai robotam nojauktu visu telpas uztveri. Roombai tādu problēmu nav, jo viņa pa telpu skrien “uz dullo”. Brauc taisni, atsitās, pagriežas pa labi, atsitas, pagriežas pa kreisi, atsitas, apgriežas apkārt, pariņķo uz vietas, brauc tālāk... Un tā pāris stundas, kamēr rezultātā Roomba ir pabijusi katrā istabas punktā un to uzkopusi.

Pirmā reakcija visiem, kas pirmo reizi ierauga Roomba darbībā ir - tas aparāts taču ir galīgi stulbs! Skrien kaut kur uz dullo... reku, reku paskrēja garām netīrumu čupai.... nu kur viņš lien, tur taču nekā nav, lai nāk te kur ir netīrs... Mums automātiski gribas sagaidīt, ka robots pasauli redz tāpat kā mēs un ka tas uzvedīsies tieši tāpat. Mēs māju sākam uzkopt ar kādu īpaši netīru vietu un tad sistemātiski pārvietojamies pa visu telpu. Roomba darbojas haotiski, bet - neatlaidīgi! Ja sistemātiskai telpas uzkopšanai pietiktu ar pusstundu, tad Roomba strādā divas stundas. Izklausās nelietderīgi, taču ja mēs padomājam, ka to pusstundu kurā mums nav jāuzkopj māja,mēs iegūstam sev citiem darbiem vai atpūtai? Tad sākam uz robotu raudzīties citām acīm. Tas jau nekas, ka viņš strādā četrreiz ilgāk. Toties viņš neliek to darīt tev! Turklāt tev nav jābūt klāt, kad robots uzkopj māju. Visērtākais variants ir ieslēgt robotu katru rītu izejot no mājas uz darbu. Tu dodies savās darīšanās, bet robots ņem un uzkopj māju. Vakarā tu atgriezies un tev īr tīras grīdas. Skaisti, vai ne?



Protams ir jāņem vērā pāris lietas. Pirmkārt, lai panāktu maksimāli efektīvu rezultātu (lai māja vienmēr būtu tīra), robotu vēlams palaist katru dienu. Izklausās skarbi, bet ja vien jums mājās nepaliek kaķis ar vājiem nerviem, tad nav nekādu problēmu atstāt darbojošos robotu. Otrkārt, ir tomēr pāris lietas, kas jāņem vērā atstājot robotu - ir mazliet jāpielāgo vide, lai robots varētu efektīvi strādāt un nenodarītu kādus postījumus. Noteikti ir jāskatās vai kaut kur nav izlijis ūdens, jo Roomba, kā jau putekļusūcējs no ūdens baidās un tas var sabojāt mehānismu. Jāsavāc arī kaut kādi sīkumu, kas mētājas pa grīdu - bērnu vai kaķu rotaļlietas un citi sīkumi. Tāpat jāpievērš uzmanība arī vadiem, kas atrodas uz grīdas vai ļoti tuvu tai. Ja vada galā ir ledusskapis tad vēl nekas, taču ja tas ir mobilā telefona lādētājs vai eglīšu virtene, Roomba to var uzķert un braucot noraut telefonu, egli vai kas nu ir vada galā uz grīdas. Tas nav diezko forši, tāpēc vienmēr jāatceras pievērst uzmanību vadiem.

Jāuzmanās arī ar kaķa vai suņa barības bļodiņām. Tās parasti ir pārāk mazas un pārāk vieglas un Roomba tās var izgrūstīt. Ja izbirs sausā barība tas nekas, Roomba to visu apēdīs un sliktākajā gadījumā kaķītis vai suns apvainosies uz nelūgto rīmu, taču iespējams Roomba izšļakstīs ūdeni no dzeramā trauka un tad pati to sadzersies un nobeigsies. Tas vairs nav forši.



Lai izvairītos no šādas situācijas, Roomba 560 komplektā ir divas virtuālās sienas. Tās var nolikt tur, kur mēs negribam lai robots iekļūst. Piemēram vienu noliekam priekšā kaķa barības trauciņiem un varam būt droši, ka Roomba nesarīsies ūdeni un neapbižos kaķi. Virtuālo sienu varam nolikt arī ceļā uz kādu istabu kuru negribam lai robots tīra. Es, piemēram, nelaižu robotu bez uzraudzības kabinetā, jo tur ir pilna grīda ar dažādiem vadiem, kuru galā ir dators un citas vērtīgas lietas.

Virtuālās sienas (tie ir tādi mazi aparātiņi apgāztas krūzītes izskatā) var darboties arī kā slūžas. Tas nozīmē, ka tās var izlaist robotu cauri uz vienu pusi. Kāds no tā labums? Tas ļauj sistematizēt robota darbību. Piemēram ja mums ir divas istabas, tad uzliekam slūžas starp tām un palaižam robotu pirmajā telpā. Kad robots būs uzkopis pirmo telpu, viņš dosies pie slūžām un prasīs lai laiž cauri uz otru istabu. Slūžas palaidīs robotu un tas sāks rosīties pa otru istabu un nelīdīs vairs pirmajā. Šāda zonu dalīšana ļauj paaugstināt uzkopšanas efektivitāti, jo robotam ir jārosās pa vieglākas konfigurācijas telpu.

Roomba ar vienu uzlādi spēj darboties līdz divām stundām. Darbības laiku gan robots nosaka pēc telpas izmēra un divas stundas pietiks telpai kas nav lielāka par 80 kvadrātmetriem. Kad laiks ies uz beigām un baterijas jauda būs palikusi vēl desmit minūtēm darba, robots sāks lūkoties pēc lādētāja. Ja robots to nespēj atrast desmit minūšu laikā viņš skumji nopīkstas un paliek kaut kur istabas vidū. Ja bāzi izdodas atrast, tad Roomba dodas turp un pieslēdzas lai uzlādētu akumulatoru.



Vēl viens jaunums mūsu Roombai 560 ir iespēja to programmēt. Tās korpusā ir vēl pāris podziņas, kas ļauj uzstādīt datumu un tad ieprogrammēt kurās dienās un kuros laikos Roombai ir jādodas uzkopt māju. Teorētiski tas ir visai ērti, taču ikdienā es sapratu ka ērtāk ir vienkārši ieslēgt Roombu izejot no mājas un netērēt laiku ar vēl vienas ierīces programmēšanu. Tiesa, šī aparātiņa programmēšanu un pat vadību atvieglo komplektā esošā tālvadības pults. Uz tās ir visas tās pašas pogas kas uz paša robota, plus trīs vadības pogas, ja gribas ar robotiņu vienkārši pabraukāties pa istabu, jebšu iedzīt kādā konkrētā pagultē, kur robots pats nebija ielīdis. Ja šīs ekstras (programmēšana un tālvadības pults) nešķiet vilinošas, var ietaupīt naudiņu un izvēlēties Roomba 530, kam nav šī aprīkojuma. Tā arī attiecīgi maksā lētāk un visticamāk būs populārākā izvēle pircēju vidū.

Tas viss ir skaisti teorijā, bet kāda tad Roomba ir praksē? Nav gluži tik skaisti, ka vienkārši ieslēdz un palaid. Pirmkārt jau tās lietas, ko rakstīju iepriekš - ir jāsagatavo telpa robotam. Jānovāc sīkumi, lietas ko robots varētu saplēst utt. Otrkārt, robotu ir jātīra. Ja jums mājās ir kāds dzīvnieks vai vismaz pūkains paklājs, robotu būs jātīra kā minimums reizi nedēļā. Dzīvnieku vai pūkainu paklāju spalvas salien visur kur iespējams, sākot ar riteņu asīm un beidzot ar birstīšu uzgaļiem. Un tas viss ir jānotīra, lai robots varētu darboties. Ja ar spalvām aplipušas birstes vienkārši sliktāk tīrīs, tad spalvu dēļ iestrēdzis priekšējais ritenītis nobloķēsies un var saskrāpēt grīdu.

Par laimi Roomba 560 (un 530) ir ļoti ērti tīrīt. Stūrējamo ritenīti var izraut vienkārši ar pirkstiem, arī birstes var ērti izņemt atverot birstu bloku. Ja ir vēlme vai nepieciešamība varam arī ielīst dziļāk robota vēderā, jo nosedzošais vāks ir viegli atskrūvējams. Kad viss ir izņemts tīrīšana ir vienkārša - jānoplūc visi ieķērušies netīrumi un jāizmet.

Laika gaitā Roombai ir mainījušās dažādas birstes. Biezākas, plānākas, savērptas, taisnas. Eksperimenti un ideālās birstes meklējumi turpinās. Jaunākā birstu paaudze jau ir bez uzgaļiem, un tās ir vēl vieglāk tīrīt.

Kāds paziņa man reiz sašutumā prasīja, vai tiešām es katru otro dienu tīru robotu (mums ir gan kaķis gan spalvains paklājs...) Viņaprāt tas ir gaužām neforši. Uz ko es atbildēju, ka tas ir desmitreiz foršāk nekā katru dienu pašam pusstundu skraidīt pa māju ar putekļu sūcēju. Daudz patīkamāk ir divreiz nedēļā veltīt desmit minūtes tam lai izplūktu spalvas no robota vēdera nekā divreiz nedēļā pašam uzkopt māju tērējot savu laiku un resursus.



Gadās gan arī dažādi kāzusi. Rooma kā jebkurš cits robots seko trīs robotu uzvedības pamatlikumiem (nekad neievainot cilvēku, pasargāt to no ievainošanas un pasargāt sevi) tāpēc tā reizēm mēdz iesprūst visai triviālās situācijās. Piemēram uzrāpjoties uz veļas žāvētāja kājas Roomba iestrēgst un necenšas pārmērīgi agresīvi izrauties, jo tas var būt bīstami. Robotiņš nezin īsti kur ir iekūlies tāpēc labāk pārstās darbu un paliks kur ir, nevis turpinās plosīties riskējot kaut ko sabojāt. Galu galā varbūt Roomba ir nejauši izbraukusi uz balkona un neganti rosoties var uzkrist kādam cilvēkam uz galvas. Tas nav pieļaujams, tāpēc robotiņš sastingst. Reizēm tas var novest pie tā, ka māja nav iztīrīta, jo jau pirmajos metros Roomba ir uzskrējusi kādam šķērslim, kas to paralizē. Ar laiku šie “paralizējošie elementi” atklājas un varam jau sagatavot vidi tā, lai robotiņš varētu brīvi darboties.

Protams Roomba nekad neaizstās īstu apkopēju un īstu putekļusūcēju. Ir jāsaprot, ka Roomba neiztīrīs māju ideāli tīru, un laiku pa laikam nāksies tomēr pašam ar slotu vai parasto putekļusūcēju izložņāt stūrus un pagultes. Taču Roomba atbrīvo no regulāras uzkopšanas un visu laiku uztur māju relatīvi tīru. Turklāt robots nenogurst, un strādāt var katru dienu.

Robots mums arī ļauj neuztraukties par negaidītiem ciemiņiem, jo ja vien tu esi to no rīta ieslēdzis (vai uzstādījis konkrētu uzkopšanas laiku) tad atnākot vakarā mājās grīdas jau būs tīras.

Tagad nedaudz par sāpīgo - par cenu. Jāatzīst, ka sāpe patiesībā ir maza, jo globalizācijas ietekmē Roombu cenas ir sarukušas. Ja pirms diviem gadiem zaļā Roomba maksāja 300 latus, tad šodien jau vairs tikai 170. Mūsu testētā Roomba 560 gan arī maksā gandrīz 300 latu, taču tās vienkāršākais brālītis (māsiņa?) Roomba 530 maksā jau vairs tikai 230 latu. Un tā jau ir visai pieņemam cena. Tas, protams, ir trīsreiz vairāk nekā maksā parasts putekļusūcējs, taču ja parēķinam cik laika mēs ietaupām paši netīrot māju, cena šķiet visai adekvāta.



Starp citu, Eiropā Roomba cenas ir piesaistītas cenām Amerikā, un reālo cenu konkrētajā valstī nosaka valūtas kursa svārstības. Vēl decembrī Roomba cenas bija ap 200 latiem, šobrīd tās jau ir pieaugušas un iespējams pavisam drīz atkal kritīs. Tie, kas grib ietaupīt kādu latu var pasūtīt Robotu ārzemēs, taču jārēķinās ar to, ka pirmkārt klāt nāks sūtīšanas izdevumi un otrkārt, katrā reģionā modeļi nedaudz atšķiras. Piemēram Amerikā pirktu Roomba jums Latvijas servisā nevarēs apkalpot. Atšķiras vairākas detaļas un pat akumulatoru tipi.

Zaļās Roomba testu es beidzu ar apcerējumu par to, ka Roomba patiks turīgiem jauniešiem. Šoreiz es domas jau esmu mainījis, jo sajūsmā par Robotu bija arī mani vecāki un vēl citi cilvēki, kam aizdevu pamēģināt. Arī cena ir krietni kritusies, tātad robots ir kļuvis pieejamāks.

Šobrīd mums jau ir ar ko salīdzināt, tāpēc šim Roomba 560 (530) varu dot astoņas zvaigznes no desmit. Protams ir vēl daudz lietu ko gribētos sagaidīt no šī robota. Savā attīstībā tas vēl var augt un augt un iespējams kādu dienu tas ne tikai tīrīs grīdu, bet arī mazgās traukus un gludinās apakšbikses, taču izvērtējot visus apstākļus, jāatzīst, ka Roomba atstāj ļoti pozitīvu iespaidu. Protams, tas ir individuāli, un katram pašam jāizvērtē sava situācija, iespējas un vajadzības. Ja jums ir interese par šo robotu, noteikti iesaku sazināties ar iRobot pārstāvjiem un pakonsultēties un izrunāt visus sīkumus, lai vēlāk nebūtu pārpratumu gaidot no robota pārāk daudz. Galu galā šis tomēr ir tikai putekļusūcējs nevis terminators.




Roomba 560 - pašreizējā cena ap 300Ls. (Roomba 530 cenas ap 230Ls).

+ Uzlabots dizains un funkcionalitāte
+ Robota spēja darboties autonomi neviena neuzraudzītam
+ Viegli tīrāms
+ Patērē maz elektrības
+ Ļauj ietaupīt ļoti daudz laika mājas uzkopšanai
+ Cena kļuvusi krietni pieejamāka

- Mēdz iesprūst visai triviālās situācijās
- Regulāri jātīra
- Cena varētu būt tomēr vēl mazliet zemāka

Paldies iRobot.lv


Robotam var pieslēgt Bluetooth uztvērēju, kas ļauj to vadīt un pārprogrammēt

  
 
 Iepriekšējais →


.


Sludinājumi →Pievieno savu →
Pārdod
Pilsētas velo Gazelle Orange

235.00 EUR
Pārdod
Klasisks velo, 28

255.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7a

345.00 EUR
Pārdod
Razer Core X Chroma - eGPU

250.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 3a

135.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S23 5G

375.00 EUR
Pārdod
Bērnu velo, 20

75.00 EUR
Pārdod
Samsung Galaxy S10e black

179.00 EUR
Pārdod
Sieviešu velo, 3 ātrumi

265.00 EUR
Pārdod
Google Pixel 7 Pro

459.00 EUR
↑ uz augšu          Copyright © Tup un Turies SIA | reklama@kakao.lv | info@kakao.lv
Mastodon
Realizācija Tup un Turies